Az EU megerősíti környezetvédelmi programjának 2021 utáni támogatását

Ideiglenes megállapodást ért el az Európai Parlament és az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa az unió LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai program finanszírozásának tekintetében, amely az unió következő, 2021-2027-re szóló, hosszú távú költségvetésének részét képezi – közölte az Európai Bizottság szerdán.

Mint közölték, a finanszírozás elsősorban a környezetvédelemre és az éghajlatváltozás mérséklésére koncentrál azáltal, hogy az energiahatékonyság fokozásával és a megújulóenergia-használat arányának növelésével támogatja a tiszta energiákra való áttérést.

Ez a program lesz az egyik olyan eszköz, amely lehetővé teszi az unió számára éghajlat-politikai célkitűzéseinek megvalósítását és az arra irányuló törekvést, hogy az Európai Unió 2050-re klímasemlegessé váljon.
A 2021-től érvényes költségvetésből a jelenlegi javaslat szerint az unió a környezetvédelem és az éghajlatváltozás elleni fellépések támogatására LIFE-programja keretében 5,4 milliárd eurót (egy euró mintegy 320 forint) szándékozik biztosítani. Ez 1,9 milliárd euróval több a 2020-ig érvényes költségvetéshez képest.

Az új, 2021 után érvényes LIFE program fő elemei között van a körforgásos gazdaságra való átállás támogatása és az éghajlatváltozás fokozottabb mérséklése, a víz és a levegő minőségének védelme és javítása, valamint az EU 2030-ig szóló éghajlat- és energiapolitikai keretének végrehajtása és az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodás értelmében vállalt uniós kötelezettségek teljesítése.

Nagyobb hangsúlyt kap a tiszta energiákra való áttérés támogatása, amelynek keretében egy új alprogram fogja ösztönözni az energiahatékonyságra és a megújuló energiákra irányuló beruházásokat és támogató tevékenységeket, különösen azokban az ágazatokban és Európa azon régióiban, amelyek mindeddig késlekedtek a tiszta energiákra való átállással.

Nagyobb hangsúlyt kap a természet és biológiai sokféleség. Az úgynevezett “stratégiai természeti projektek” valamennyi tagállam esetében célirányosan arra törekednek majd, hogy a természetvédelemmel és a biodiverzitással kapcsolatos szakpolitikai célok más szakpolitikákban és finanszírozási programokban, így például a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés terén is érvényre jussanak.
A megállapodást ezt követően az Európai Parlament egészének és az Európai Unió Tanácsának is jóvá kell hagynia.