Az Európai Bizottság történelmi léptékű, súlyos hibát készül elkövetni azzal, hogy Ukrajnát gyorsított eljárással venné fel az Európai Unió tagjai közé – jelentette ki a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos csütörtökön az észak-baranyai Sásdon.
Gyopáros Alpár az Ukrajna uniós tagságáról szóló szavazáshoz kapcsolódó országjáró fórum sásdi állomásán, a rendezvény előtt újságíróknak nyilatkozva azt mondta: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azon az állásponton van, hogy Ukrajnát már 2030 előtt vegyék fel az EU-ba.
A kormánybiztos – aki egyben a Fidesz országgyűlési képviselője is – felhívta a figyelmet arra, hogy e kockázatos lépésnek magyar oldalról is vannak támogatói, ugyanis a legnagyobb európai parlamenti frakció, az Európai Néppárt – benne Magyar Péterrel és a Tisza Párttal – is egyetért a javaslattal.
Súlyos hiba vagy bűn lenne ugyanakkor Ukrajna felvétele a kormánybiztos szerint, az ugyanis rendkívül komoly következményekkel, kockázatokkal járna Európa minden állampolgárára nézve.
Példaként felhozta, hogy Ukrajnában csaknem 800 ezer felfegyverzett, kiképzett katona szolgál, a számukra Nyugat-Európából és az Amerikai Egyesült Államokból eljuttatott fegyverek pedig “kézen közön tűnnek el“; vélekedése szerint ezek bűnszervezetekhez kerülhetnek, és később az EU közbiztonságát is nagymértékben veszélyeztethetik.
Gyopáros Alpár azt mondta, jelenleg Ukrajna területe és lakosságszáma sem meghatározható, de ha azzal számolunk, hogy az ország csatlakozásával egy 30-40 milliós közösség válhat az EU részévé, az bizonyosan komoly negatív hatást gyakorol az EU-ban ma ismert bérszínvonalra. Ez, fűzte hozzá, óriási kockázatot jelent a magyar munkaerőpiac és a magyar munkavállalók számára is.
Kitért arra, hogy mindezek mellett egészségügyi kockázatok, gazdasági kihívások, valamint a mezőgazdaság számára okozott károk merülhetnek fel az ukrán tagfelvétellel. A magyar kormány ezért döntött úgy, hogy – az EU-ban egyedüliként – kikéri állampolgárai véleményét a kérdésről.
Nagy Csaba, a térség fideszes országgyűlési képviselője fontosnak nevezte, hogy az emberek mondják el a véleményüket. Ha megfelelő arányban teszik ezt, akkor a magyar kormány erős álláspontot tud képviselni az európai uniós tárgyalásokon e “lényeges és a közös jövőnket alapvetően befolyásoló kérdésben” – fűzte hozzá a kormánypárti politikus.