A hagyományok biztos kapaszkodót, támaszt, igazodási pontot jelentenek, amelyekkel nemcsak hasznos, hanem elengedhetetlen törődni – hangoztatta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára vasárnap Nagyváradon.
Novák Irén az erdélyi magyar néptáncegyüttesek seregszemléje, a XVII. Erdélyi Néptánc Antológia résztvevőit köszöntve kifejezte meggyőződését, hogy éppen ebben a változó, veszélyekkel teli korban szükséges az igazi maradandó és örök értékek felé fordulni.
“Az erdélyi, gyimesi, moldvai, partiumi néptánc, az egyetemes magyar, és bátran állíthatom, hogy az összeurópai kultúra meghatározó eleme, mindannyiunk igazi értéke, olyan felbecsülhetetlen örökség, amelyet óvnunk és védenünk kell”
– hangsúlyozta.
A helyettes államtitkár szerint ezt teszi a Romániai Magyar Néptánc Egyesület 1991-es megalakulása óta: fesztiválokat, találkozókat szervez, képzéseket bonyolít le, magas színvonalú tudományos igényű archívumot alakít ki, szakmai, ismeretterjesztő kiadványokat publikál.
Novák Irén elismeréssel beszélt arról, hogy az egyesület munkája által élővé válnak a hagyományok, újabb és újabb nemzedékek teszik magukévá, formálják azokat, és ezáltal formálódnak maguk is.
“A hagyománynak éppen ez a lényege: nemcsak az egykor élt ősök tudása összpontosul benne, hanem a ma élőké, és azt a szívből megélőké is. Hogy egy-egy tánclépésben, mozdulatban ott lehet mások, az ősök öröme, bánata, egy-egy gesztusa, és ezt a mai fiatalok ismerik, előadják és átadják, így válik élővé, és lesz a közös örökségünk” – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Kiemelte: a hagyományőrzés a magyar közösségek építését, megtartását, gyarapítását, a néptánc, a népzene, a magyar nyelv és a magyar identitás védelmét is jelenti.
“Talán sokan nem is gondolják, hiszen életük, mindennapjaik részeként élik meg ezt a feladatot, de ezzel a tevékenységgel az egyetemes magyar kultúránknak és az egész nemzetnek tesznek felbecsülhetetlen szolgálatot”
– állapította meg.
A Nagyváradi Szigligeti Színház nagytermében megszervezett gálán Novák Irén az anyaország kulturális kormányzata nevében megköszönte azt a több évtizedes munkát, amelyet a Romániai Magyar Néptánc Egyesület a magyarság közös értékeinek megőrzéséért, további éltetéséért végez, továbbá a Csillagocska Alapítványnak is köszöntetet mondott, hogy ebben az évben házigazdaként fogadta az Erdélyi Néptánc Antológiát.
A sepsiszentgyörgyi székhelyű Romániai Magyar Néptánc Egyesület az Erdélyben tevékenykedő műkedvelő és hivatásos néptáncegyüttesek 1991-ben alakult szakmai tömörülése, ernyőszervezete, amelyhez 53 szervezet tartozik.
Az egyesület honlapján közzétett tájékoztatás szerint a 2005 óta évente megrendezett Erdélyi Néptánc Antológia a műkedvelő néptáncegyüttesek szakmai találkozója.
A rendezvény egy tavaszi előválogatóval indul, amely során az értékelő bizottság kiválasztja azt a tíz néptánccsoportot, akiknek legszínvonalasabb a koreográfiájuk, és akik meghívást nyernek az őszi Gálára.
A pályáztatás egyaránt szolgálja az erdélyi műkedvelő néptáncegyüttesek egészséges szakmai fejlődésének támogatását, az együttesek szakmai szintjének feltérképezését, és az erdélyi műkedvelő néptáncegyüttesek közösségének építését – összegezte az egyesület a rendezvény célkitűzéseit.